Strona główna

2021-04-12

16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II Wielkiego.

2 kwietnia 2021 roku minęła 16 rocznica śmierci św. Jana Pawła II Wielkiego. 

Z tej okazji w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego

o godz. 21.30  odbyły się uroczystości dziękczynne za Jego pontyfikat. 

Bracia kurkowi, w tym m.in. król kurkowy Adam Rajpold „Casmirus” z marszałkami Rafałem Kowalem i Dariuszem Kaczmarczykiem złożyli wieniec i zapalili znicze pamięci przy pomniku św. Jana Pawła II  w Parku Strzeleckim. 

Podczas ostatniej, jak miało się okazać, pielgrzymki do Polski,

w 2002 r., papież „pożegnał się"  z drogimi mu miejscami z młodości.  

Przejechał obok domu przy Tynieckiej, gdzie mieszkał wraz z ojcem po przyjeździe do Krakowa, przed kościołem św. Floriana,  gdzie był duszpasterzem młodzieży, ponadto nawiedził grób rodziców, opactwo w Tyńcu i klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach. 

Papieski helikopter przeleciał nad rodzinnymi Wadowicami i ukochanymi Tatrami.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Śmierć nastąpiła o 21. 37. Przy łożu Jana Pawła II umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy m.in.: kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, 

ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.
Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu.

W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 r., na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości".  Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

 

Tekst i fot. Marian Satała