Strona główna

2020-12-29

31 stycznia 2021 - Kolęda bracka w Bazylice Mariackiej

Kolęda bracka w Bazylice Mariackiej

W niedzielę 31 stycznia w Bazylice Mariackiej w Krakowie odbyła się kolęda bracka. Mszę świętą odprawił archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś, kapelan krakowskiego Bractwa Kurkowego. W wypełnionym wiernymi kościele, w nawie głównej miejsca zajęli bracia kurkowi w kontuszach. Przyszli z królem kurkowym AD 2019, 2020 Adamem Rajpoldem „Casimirusem”, marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Reginaldem Sas-Jaworskim. Byli podstarsi Bractwa Józef Hojda i Kazimierz Loranc a także ceremoniarz Maciej Żółciński.

Ksiądz infułat w pięknej homilii wspomniał m.in. o kończącym się, po sześciu latach, remoncie ołtarza głównego autorstwa Wita Stwosza. Wskazał na dwie kwatery tego ołtarza: Boże Narodzenie i Pokłon Trzech Królów – Królu kurkowy, możesz być dumny z tego, że jesteś tu dziś w pełnej gali jako czwarty król – powiedział infułat Dariusz Raś.

Bracki kapelan powiedział, że bracia kurkowi są podczas tej liturgii w bardzo uprzywilejowanej pozycji. Mają bowiem możliwość oglądania jako pierwsi odnowionego ołtarza. W sobotę zostały zdjęte i wywiezione rusztowania i oczom wiernych ukazał się ołtarz w całej wspaniałości, w kolorach zbliżonych do tych, jakie przed wiekami nadał mu Wit Stwosz.

Bracia kurkowi wraz ze swoim kapelanem Dariuszem Rasiem odmówili modlitwę „Wieczne odpoczywanie” w intencji zmarłego w ubiegłym tygodniu redaktora Janusza Michalczaka, rzecznika prasowego Bractwa Kurkowego. Złożyli też kondolencje żonie zmarłego Wandzie i synowi Maksowi.

Po nabożeństwie, przed kościołem bracia składali imieninowo-urodzinowe życzenia ceremoniarzowi Maciejowi Żółcińskiemu.

 

Tekst i fotografia Marian Satała