Strona główna

2018-04-12

Konsulat Generalny Francji w Krakowie - okno zawsze otwarte

Konsul generalny Republiki Francji  Frédéric w Krakowie, od początku swej niespełna dwuletniej obecności w stolicy Małopolski deklaruje rozwój działalności edukacyjnej i promocji języka francuskiego. Wczorajsza uroczystość otwarcia odnowionych pomieszczeń Instytutu Francuskiego w budynku przy ul. Stolarskiej, stanowi etap w realizacji tych zapowiedzi. 

Prace renowacyjne przeprowadzono w dziewięciu salach. W pomieszczeniach wyposażonych w ergonomiczne meble uczyć się  będzie języka, historii i  kultury Francji ok. 1,3 tys. osób, w tym dzieci z integracyjnego przedszkola Montessori.  

Tego dnia konsul generalny republiki Francji Frédérica de Touchet podejmował ambasadora Francji Pierre’a Lévy, który w krótkim wystąpieniu przypomniał między innymi, że krakowski konsulat, obecny w Krakowie od I polowy XIX wieku,  istniał w nim również w czasie, gdy w Polsce ograniczane były prawa obywatelskie. Był wówczas dla wielu Polaków otwartym oknem.

W spotkaniu uczestniczyło wielu ważnych gości m.in. wicewojewoda małopolski Józef Gawron, a także przedstawiciele krakowskiego korpusu konsularnego. Obecny był kurkowy Piotr M. Mikosz ,,Europejczyk", który ma podwójne obywatelstwo – polskie oraz francuskie. I jest związany z częścią swej biografii z Francji  – pracował m.in. w koncernie Roberta Hersanta, w swoim czasie współwłaściciela dziennika ,,Rzeczpospolita”. Król kurkowy uhonorował ambasadora Pierre'a Levy statuetką ,,Guz Oracewicza", a konsula Frédérica de Touchet książką poświęconą francuskim dowódcom Konfederacji Barskiej.