Strona główna

2021-02-27

Ks. infułat Jerzy Bryła zostanie odznaczony medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

 

Radosną wiadomość o nadaniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości podzielił się ks. inf. Jerzy Bryła, kapelan senior krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Na adres księdza infułata przyszedł list z Kancelarii Prezydenta RP ze stosowną informacją, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, o miejscu i terminie wręczenia odznaczenia zostanie ksiądz poinformowany w kolejnym piśmie.

 

Ksiądz infułat Jerzy Bryła jest przekonany, że niebawem zaistnieje możliwość osobistego spotkania się, ponieważ w ubiegłym tygodniu przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciwko covidowi, za około miesiąca otrzyma drugą dawkę, co zapewni mu większe bezpieczeństwo w kontaktach z ludźmi.

 

Ksiądz infułat przypomina, że to nie pierwsze odznaczenie państwowe w jego posiadaniu. W 2012 roku został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w roku 2017 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ksiądz Jerzy Bryła jest też posiadaczem Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu św. Stanisława (ten order nie należy do polskiego systemu orderowo-odznaczeniowego).

 

Ksiądz infułat Jerzy Bryła jest dumny z krzyży pektoralnych, które otrzymał od papieży. Złoty krzyż w ozdobnym etui z herbem to prezent od papieża Benedykta XVI, dwa krzyże srebrne to prezenty od św. Jana Pawła II. Krzyż po prawej stronie z szlachetnymi kamieniami, oraz poniżej krzyż z kości słoniowej oprawionej w złocie to dary ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Pomiędzy krzyżami pektoralnymi cztery złote pierścienie, które są symbolem wiary i zaślubin z Kościołem.

Tekst i fotografia Marian Satała