Strona główna

2017-12-22

Przedwigilijnie w gościnie u Ewy i Stanisława Lubomirskich

Książę Stanisław Stefan Lubomirski-Lanckoroński jest jedną z największych chlub Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe. Od lat wierny członek naszej konfraterni, reprezentuje jeden z najbardziej zasłużonych dla Rzeczpospolitej rodów szlacheckich.

Do roku 2006 był przez sześć kadencji prezesem Zjednoczenia Rodowego Książąt Lubomirskich. Syn księcia Stefana Kazimierza Lubomirskiego, hodowcy najwyższej klasy wierzchowców i pierwszego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ojciec Jana - utalentowanego biznesmena, realizującego się m.in. w branży wysokiej klasy obiektów apartamentowych i biurowych.

Książę przyszedł na świat w rodowej posiadłości w Kruszynie. Od wielu dekad jest mieszkańcem Krakowa, stąd przedświąteczne odwiedziny króla Piotra M. Mikosza ,,Europejczyka" i marszałka Dobiesława Gały w jego gościnnych progach, połączone z życzeniami pomyślności oraz zdrowia dla całej Rodziny. Książę jest stałym uczestnikiem spotkań brackich i zawodów strzeleckich. Podczas spotkania wspominał między innymi brata Józefa Wilmowskiego, szefa brackiej sekcji strzeleckiej Srebrny Kur.

Król kurkowy przekazał księciu Stanisławowi i jego Małżonce Ewie symboliczną pamiątkę związaną Krakowem, a także zaproszenie na bal, który odbędzie się w styczniu. Stanisław Lubomirski-Lanckoroński odwzajemnił się m.in, medalem upamiętniającym uroczystości 80-lecia jego urodzin, które odbyły się w Krakowie w roku 2011.

Janusz Michalczak