Strona główna

2018-08-09

Bracia kurkowi podziwiali srebrną 10-złotówkę, która upamiętnia jubileusz 760-lecia Bractwa Kurkowego

 Podczas dzisiejszego spotkania w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego krakowscy bracia kurkowi mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy na żywo srebrną 10-złotówkę, którą wyemitował Narodowy Bank Polski z okazji 760-lecia Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie. Pomysłodawcą pamiątkowej, a zarazem obiegowej i kolekcjonerskiej monety, jej konsultantem historycznym, jest król kurkowy AD 2017 Piotr M. Mikosz ,,Europejczyk". 

- Zgodnie z wielowiekową tradycją ustępujący królowie kurkowi są fundatorami tak zwanych klejnotów królewskich, które upamiętniają ich panowanie - mówi Piotr M. Mikosz. - Moim marzeniem było pozostawienie po sobie właśnie monety. Dzięki prof. Adamowi Glapińskiemu, prezesowi NBP, który przychylił się do tego pomysłu, moneta stała się faktem. Jej emisja i promocja przypadają na czas panowania dwóch królów. Mojego - jako ,,Europejczyka" oraz Zbigniewa Wolframa, który przyjął przydomek ,,Niepodległy". Według mnie trudno o bardziej symboliczny wymiar czasu, w jakim ta srebrna 10-złotówka się pojawia.

 Oficjalna prezentacja monety odbędzie się 15 sierpnia podczas pikniku rodzinnego na placu Szczepańskim z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatoremwydarzenia jest Narodowy Bank Polski.

 - Zapraszamy wszystkich krakowian, a także goszczących w naszym mieście turystów - mówi KBasiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NPB w Krakowie. - Przygotowaliśmy sporo atrakcji dla wszystkich, zarówno dorosłych, jak i dla dzieci - konkursy, animacje i koncerty. Piknik rozpocznie się o godzinie 17.00. Jego uczestnicy o godz. 20.00 będą mieli okazję obejrzeć transmisję widowiska ,,Wolność we krwi", które przygotowano w Warszawie.

Z okazji wczorajszego spotkania wypieczony został piękny, bardzo smaczny tort z wm rewersu monety na którym widnieje sylwetka Srebrnego Kura. W uroczystości uczestniczył m.in. archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. infułat Dariusz Raś. W spotkaniu nie mógł - niestety - uczestniczyć prof. Adam Glapiński, prezes NBP, na cześć którego bracia trzykrotnie wznieśli swój tradycyjny okrzyk ,,Wiwat!!!".

Dodajmy, że srebrna moneta, którą wyróżnia m.in. selektywne złocenie, o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 15 tys. sztuk. Można ją będzie nabyć w cenie 150 zł w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.