Strona główna

2020-06-11

Bracia uczestnikami procesji w Święto Bożego Ciała

Krakowscy bracia kurkowi pod wodzą króla kurkowego Adama Rajpolda,,Casmirusa", marszałków Rafała Kowala i Rafała Wolframa oraz ceremoniarza Bractwa Macieja Źólcińskiego uczestniczyli w procesji Bożego Ciała z Katedry Wawelskiej na Rynek Główny. Ceremonii przewodniczył metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski.

Uroczystość odbyła się w 700-lecie pierwszej krakowskiej procesji ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i zbiega w czasie z rokiem jubileuszowych obchodów 700--lecia konsekracji Bazyliki Mariackiej. - Oto wielka tajemnica, tajemnica wiary, przeżywana dzisiaj przez nas w uroczystość Bożego Ciała. Modlimy się o wiarę na wzór Piotra: jednoznaczną, zdecydowaną, odrzucającą to, co podpowiada świat. Modlimy się o wiarę dla siebie i dla innych, z którą wyjdziemy z Wawelskiego Wzgórza ku miastu, by wysławiać Pana, który tak bardzo nas umiłował, że jest z nami. Pozostaje nam jedynie sławić i adorować Jego przenajświętsze imię – mówił na Wzgórzu Wawelskim metropolita krakowski.

Przy kolejnych ołtarzach ustawionych przed kościołem św. Idziego, św. w. Piotra i Pawła oraz św. Wojciecha hmilie wygłosili - ks. bp. Damian Muskus, ks. bp Jan Zając oraz bp Janusz Masztalski, zwracając uwagę na znaczenie Kościoła, eucharystii i modlitwy. - Nie ma wątpliwości, że wiara w sakramenty domaga się odpowiedzi na pytanie: czym one są dla mnie osobiście? Czym dla mnie ma być Eucharystia i kapłaństwo? - - mówił ks. bp. Janusz Masztalski. Jan Paweł II nazywał Eucharystię najdoskonalsza syntezą modlitwy sercem i spotkania z Chrystusem, a także siłą przebicia. Papież Polak zaznaczał, że Eucharystia jest również świadomością tego, że jest się kochanym, a uczestnictwo w niej tworzy komunię i wychowuje do komunii..

Przy czwartym ołtarzu przed Bazylika Mariacka metropolita krakowski powrócil do duchowego, wspólnotowego znaczenia święta Bożego Ciała. - Czujemy, że naprawdę jesteśmy razem, ponieważ z nami jest Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie. Ale wiemy też dobrze – zmagania o prawdziwą wolność dla dzieci Bożych w Polsce, o pełne ich człowieczeństwo trwają także dzisiaj..- Z zewnątrz, spoza naszego kraju, dochodzą groźby wobec tych osób i instytucji, które, będąc prawdziwie zatroskanymi o właściwy kształt wychowania dzieci i młodzieży, nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka, stworzonego na obraz Boży i Boże podobieństwo jako kobieta i mężczyzna.

Wspólne spotkanie zakończył obiad w hotelu ,,Europejskim". na który zaprosił Braci król Adam Rajpold z marszałkami.

Janusz Michalczak

Fot. JM