Strona główna

2018-05-31

Bractwo Kurkowe w krakowskiej procesji Bożego Ciała

Boże Ciało w Krakowie. Bracia Kurkowi z królem kurkowym Tadeusz Rysiem ,,Niezłomnym" i marszałkami Zbigniewem Szotą i Dobiesławem Gałą uczestniczyli w procesji eucharystycznej ze wzgórza wawelskiego na Rynek Główny - do ołtarza przed Bazyliką Mariacką. Procesji przewodniczył metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski, dołączył do niej również u stóp Wawelu ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

- Wpatrując się w ten obraz chcemy znaleźć się w cudownej przestrzeni między Dzieciątkiem a sercem Matki i w niej trwać, prosząc Chrystusa za Jej przyczyną o wolność - mówił abp. Marek Jędraszewski nawiązując do wystawionej na ołtarzu w Rynku Głównym koronowanej kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, którą na co dzień znajduje się na co dzień w bazylice Mariackiej. - Chodzi o wolność ducha przejawiającą się w wierze, nadziej i miłości oraz o wolność zewnętrzną i wewnętrzną dla ojczyzny.

Ks. abp. Marek Jędraszewski podkreślał, że potrzebny jest nam głęboki namysł nad minionym stuleciem. - Namysł, z którego zrodzi się jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za wolność osobistą, wewnętrzną i zewnętrzną, ale także za wolność narodu, z którego wyrastamy, którego dziedzictwem ciągle się karmimy – zaakcentował. - Dziedzictwem, które jest naszym skarbem tak koniecznym do odzyskiwania z dnia na dzień i obdarowywania nim kolejnych pokoleń Polaków, którzy będą zamieszkiwali nasz kraj.

Tekst i zdjęcia: Janusz Michalczak