Strona główna

2021-10-22

Czesław Słania - czarodziej stalorytu

Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Krakowie przy ul. Basztowej 20, a szczególnie Salon Ekonomiczny NBP przygotował kolejną atrakcję dla krakowian i turystów. Otworzył w Sali Polskiej świetną wystawę "Czesław Słania - mistrz stalorytu". By pozostać w zgodzie z prawdą, trzeba powiedzieć, że Bank dał pomieszczenie, a wystawę przygotowała Akademia Sztuk Pięknych w ramach Open Eyes Art Festival 2021.


W gronie moich braci kurkowych: Piotra M. Mikosza, Jerzego Turbasy, Władysława Przybylskiego, Dobiesława Gały i Brata Honorowego gen. bryg. Sławomira Kowalskiego miałem zaszczyt, na zaproszenie dyrektor Katarzyny Basiak-Gały, uczestniczyć w otwarciu wystawy. Muszę się pochwalić, że od Piotra M. Mikosza, króla kurkowego AD 2017, który jest fundatorem stojącego w Parku Strzeleckim pomnika Józefa Louisa, króla kurkowego z roku 1836, wielkiego dobroczyńcy krakowskiego Bractwa Kurkowego, otrzymałem w prezencie pięknie wydany przez Pocztę Polską bloczek poświęcony Czesławowi Słani w 100. rocznicę urodzin. Na bloczku znajduje się znaczek z podobizną Słani, jego portret z lat młodzieńczych oraz słynny znaczek Bitwa pod Grunwaldem. Ja zaś pokazałem swoją pamiątkę związaną z mistrzem rytu Czesławem Słanią, to jest kartę pocztową upamiętniającą jego 80. urodziny z dedykacją dla mojej córki Estery.


Open Eyes Economy Summit – to międzynarodowy szczyt ekonomiczny, który odbędzie się w Krakowie po raz szósty (16 i 17 listopada). Wydarzenie gromadzi uczestników ze sfer nauki, ekonomii, kultury i polityki. Kongres poświęcony jest ekonomii opartej na wartościach społecznych, a jego ważne uzupełnienie stanowią wydarzenia kulturalne, które w tym roku przybrały wyjątkowo bogatą i skumulowaną formę. Sześciotygodniowy Open Eyes Art Festival 2021 to kilkadziesiąt wydarzeń poprzedzających kongres, odbywających się na terenie całego Krakowa i dostępnych dla szerokiej publiczności. Wystawy, koncerty, happeningi, konferencje oraz inne aktywności organizowane są przez Akademię Sztuk Pięknych, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Agencję Artystyczną GAP i Fundację GAP. Jednym z tych wydarzeń jest wystawa "Czesław Słania - czarodziej stalorytu" w NBP przy ul. Basztowej 20 w Krakowie.


Czesław Słania to nadworny grawer w Szwecji, Danii i Monako, absolwent krakowskiej ASP, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako autor największej liczby projektów znaczków pocztowych na świecie – jego nietuzinkowe prace można zobaczyć podczas wystawy w budynku Narodowego Banku Polskiego.


Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie witając gości, mówiła o działalności edukacyjnej Krakowskiego Salonu Ekonomicznego, który wpisuje się w program edukacji ekonomicznej NBP. Celem jest przybliżenie społeczeństwu nie tylko zasad funkcjonowania i roli banku centralnego, ale również przekazanie szeroko rozumianej wiedzy ekonomicznej. Wspomniała również o tym, że bohater wystawy projektował banknoty dla wielu krajów świata.
Pięknie o niezwykłym kunszcie rytowniczym Czesława Słani mówił magnificencja Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której absolwentem był Słania.