Strona główna

2019-03-01

Fascynujące dzieje złotego na wystawie Narodowego Banku Polskiego. W Niepodległej złotówkę mógł zastąpić... Lech

Krakowianie maja niepowtarzalną okazję by w dniach 27 lutego - 28 marca br. zapoznać się z ekscytującymi dziejami polskiego złotego. Prawdopodobnie mało kto wie, że ma on za sobą nie tylko burzliwą historię, ale również jest pieniądzem na wskroś nowoczesnym, gdyż przez wieki funkcjonował w wirtualu, jak powiedzielibyśmy to współcześnie.
 
W postaci monet i banknotów złoty pojawił się dopiero pod koniec panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wcześniej jednak funkcjonował już od końca XV wieku jako jednostka obrachunkowa, powołana dożycia przez Sejm w Piotrkowie w roku 1496. Warto wiedzieć, że w roku 1919 Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, instytucja emisyjna Rzeczypospolitej Polskiej, zaproponowała nową nazwę waluty polskiej... Lecha.
 
- Złoty na przestrzeni wieków stał się jednym z najważniejszych atrybutów polskiej suwerenności i świadectwem siły gospodarki - mówiła w trakcie wystawy otwartej wczoraj na placu Matejki Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, otwierając wystawę w obecności m.in. Piotra Ćwika, wojewody małopolskiego. W uroczystości uczestniczyli niezawodni przyjaciele naszego banku centralnego.
 
Wśród nich m.in. dowódca Centrum Operacji Lądowych - Dowódca Komponentu Lądowego gen. Sławomir Kowalski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Głuchowski oraz red. Ewa Wachowicz. Obecny był król kurkowy Zbigniew Wolfram ,,Niepodległy" z marszałkami - Janem Adamem Księżykiem i Andrzejem Hojdą. Wystawa ,,Dzieje złotego” prezentowana jest w ciekawym, przenośnym pawilonie w kształcie monety 1-złotowej, który został ustawiony na placu Matejki vis a vis siedziby Narodowego Banku Polskiego.
 
Janusz Michalczak