Strona główna

2019-06-14

Gala w Teatrze im. J. Słowackiego. Helena Modrzejewska, polska superstar, na kolekcjonerskiej srebrnej 20-złotówce

Wspaniałą postać Heleny Modrzejewskiej, polskiej superstar, która największe sukcesy świeciła na amerykańskich scenach, przypomina najnowsza 20-złotowa srebrna moneta kolekcjonerska - pierwsza z cyklu poświęconego sławnym polskim aktorkom.

Wyemitowana przez Narodowy Bank Polski oficjalnie została zaprezentowana w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, którego artystka była jednym z głównych fundatorów i matką chrzestną. Aktorka przyjaźniła się i była natchnieniem dla wielu wybitnych twórców - Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Ignacego Paderewskim, a za granicą Henry’ego W. Longffelowa (największy wówczas poeta amerykański) i Oskara Wilde’a .

- Jest najcudowniejszym zjawiskiem ludzkim, jakie za naszego życia przez świat przeszło i takim pozostanie na zawsze - pisał o niej Stanisław Witkiewicz. - Cokolwiek się z człowiekiem dzieje, pamięć o Niej jest bez skazy, jasna i cudowna.

Na rewersie monety umieszczono wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu porcelanowy wizerunek kolorowego wachlarza scenicznego aktorki. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.

W prezentacji uczestniczył m.in. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, a także marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Tekst i fot. Janusz Michalczak