Strona główna

2020-09-11

Inauguracja działalności Krakowskiego Salonu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego

Takiej placówki edukacyjnej Kraków  do tej pory jeszcze nie miał. Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, którego misją jest  upowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, historii pieniądza i złotego oraz roli Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa.

- Edukacja ekonomiczna to jeden z celów Narodowego Banku Polskiego. Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesów w tym obszarze jest udział w ciekawym, interaktywnym projekcie lub zaproszenie do odwiedzenia miejsca, w którym bezpośrednio można poznać tajniki finansów - podkreśla  prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Licząca ponad 800 mkw. powierzchnia wystawiennicza Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP daje zwiedzającemu możliwość poznania wielu ważnych faktów, odnoszących się bezpośrednio do dziejów pieniądza na ziemiach polskich oraz roli i zadań Narodowego Banku Polskiego, jako centralnego banku państwa. Ekspozycję Salonu tworzą trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Sala Polska, Sala NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Sala Krakowska.  

- Najcenniejszym obiektem Gabinetu Numizmatycznego jest bez wątpienia ważąca prawie 12,5 kg i warta ok 3 miliony złotych oryginalna sztaba złota! - informuje Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału okręgowego NBP w Krakowie, - . Jesteśmy jedynym miejscem nie tylko w Krakowie ale w całej Małopolsce, gdzie można ją podziwiać, a nawet dotknąć!

Placówka jest otwarta m.in. z myślą o edukacji monetarnej dzieci i młodzieży. Przyswajanie wiedz z tego zakresu ułatwiają multimedia, także przygotowane w technice wirtualnej 3D. Na zdjęciu przyjaciele i gospodarze krakowskiego oddziału NBP w Krakowie. W centrum prof. Adam Glapiński, prezes NBP, który tego dnia odebrał nagrodę województwa małopolskiego ,,Polonia Minor" przyznaną Narodowemu Bankowi Polskiemu. Dyrektor krakowskiego oddziały NBP Katarzyna Basiak Gała odznaczona została Odznaka Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski.

Janusz Michalczak