Strona główna

2017-11-04

Ingres arcybiskupa Grzegorza Rysia

Ingres abp. Grzegorza Rysia, siódmego z kolei pasterza tej archidiecezji, odbył się w archikatedrze pw. św. Stanisława Kostki w sobotę. W procesji do bazyliki nowemu metropolicie towarzyszyli abp. Marek Jędraszewski, poprzedni metropolita łódzki, od stycznia piastujący urząd metropolity krakowskiego, oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 - Kościół, który zna wolność i autorytet płynący z ubóstwa, a nie z układów. Kościół, który zużywa się w miłosierdziu, a nie zabezpiecza się ciasno i doraźnie skrojoną sprawiedliwością. Kościół, który świadom swojej niezwykłej roli w dziejach konkretnych ludzi i ich wspólnot w Polsce, Europie, świecie, nie obnosi się swoimi zasługami. Jest jak jego Pan, wybiera ostatnie miejsce (…). Taki Kościół Pan wywyższa. Czyni to także w naszych sercach. Taki Kościół do nas przemawia i nas porywa, fascynuje. Do takiego Kościoła chcemy należeć i taki Kościół chcemy współtworzyć, nawet jeśli nasz grzech, pycha, chciwość raz po raz zniekształcają taką jego postać – mówił w homilii, podczas uroczystego kongresu ks. abp Grzegorz Ryś, nowy metropolita łódzki.

W ingresie udział wzięło kilkuset kapłanów - kardynałowie, ponad sześćdziesięciu arcybiskupów i biskupów z całej Polski a także z zagranicy.

- Jesteś, księże arcybiskupie, otoczony dziś modlitwą, która wyprzedziła znacząco dzień Twojej nominacji. Życzę Ci z całego serca, aby ta modlitwa, wypływająca z ludzkich serc, z miłości do Kościoła, otaczała Cię każdego dnia posługi, którą w tej katedrze uroczyście rozpoczynasz – metropolita krakowski mówił w archikatedrze ks. abp. Marek Jędraszewski.

Podczas uroczystości przypomniano dzieje łódzkiej społeczności, która tworzyli ludzie wierni wielu wyznań – katolicy, protestanci, Żydzi i prawosławni. W uroczystości uczestniczył między innymi przewodniczący gminy żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, powitany i wymieniony przez abp. Grzegorza Rysia z nazwiska.

Obecni byli również na zaproszenie nowego metropolity łódzkiego przedstawiciele krakowskiego Bractwa Kurkowego w osobach czterech byłych królów kurkowych (abp, Grzegorz Ryś jest honorowym bratem kurkowym): Kazimierz Loranc ,,Podhalańczyk" (podstarszy Bractwa), Tadeusz Trzaska ,,Michałowiczanin", Tadeusz Ryś ,,Niezłomny" i Józef Durbas ,,Innowator". Bracia kurkowi przekazali nowemu metropolicie łódzkiemu w budynku kurii metropolitalnej ozdobną plakietę z sylwetkami Katedry Wawelskiej oraz Srebrnego Kura, która wykonana została według projektu artysty rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/ingres-arcybiskupa-grzegorza-rysia-zdjecia,12644232/