Strona główna

2017-10-07

Krakowscy adwokaci świętowali jubileusz 155-lecia istnienia ich samorządu

Krakowska Izba Adwokacka świętowała w piątek i w sobotę jubileusz 155-lecia. W Filharmonii Krakowskiej odbyła się gala jubileuszowa. Uczestniczyła w niej delegacja Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Piotrem m. Mikoszem oraz marszałkami Zbigniewem Szotą i Rafałem Wolframem. Król uhonorował medalem królewskim dziekana Krakowskiej Izby Adwokackiej mec. Pawła Gierasa.  Pierwszym Prezydentem Izby wybrany został adwokat Mikołaj Zyblikiewicz, późniejszy prezydent Krakowa i marszałek Galicji.

Obecnie Krakowska Izba, która zachowała ciągłość w swojej działalności mimo dwóch wojennych kataklizmów, zrzesza ponad dwa tysiące adwokatów i aplikantów adwokackich.

Galę jubileuszową poprzedziła międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona tajemnicy adwokackiej, która odbyła si w sobotę w hotelu Holiday Inn przy ul. Wielopole. Nazajutrz odprawiona została w Bazylice o.o. Franciszkanów n msza święta w intencji adwokatury krakowskiej. Wieczorem adwokaci uczestniczyli w uroczystym balu w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Pierwszym Prezydentem Izby wybrany został adwokat Mikołaj Zyblikiewicz, późniejszy Prezydent Krakowa i Marszałek Galicji.

Janusz Michalczak