Strona główna

2021-11-20

Krakowskie Bractwo Kurkowe na Jasnej Górze

W piątek, 19 listopada 2021 roku krakowskie Bractwo Kurkowe zameldowało się w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. O godz. 16.45ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, kapelan Bractwa Kurkowego odprawił przed mszę świętą. Słowa powitania wygłosił ojciec Eustachy Rakoczy, kapelan Żołnierzy Niepodległej, Honorowy Brat krakowskiej konfraterni.
Z wielkim zainteresowaniem na krakowskich braci kurkowych patrzył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w drodze do Katowic na beatyfikację ks. Adama Machy, wstąpił na chwilę, by pomodlić się przed Matką Bożą Królową Polski.
Największa niespodzianka, jaka spotkała pielgrzymów z Bractwa Kurkowego to fakt, że msza święta została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, zamiast jak wcześniej informowaliśmy w Bazylice Częstochowskiej. Bracia kurkowi z rodzinami i przyjaciółmi wypełnili całą kaplicę. Słowa powitania wygłosił nasz Brat Honorowy ojciec Eustachy Rakoczy, który powiedział, że nie przypuszczał w roku 2007, kiedy to krakowskie Bractwo Kurkowe ze swoim królem prof. Czesławem Dźwigajem przybyło na Janą Górę, że pielgrzymki staną się coroczne. Dziękował braciom za podtrzymywanie tej tradycji.
Serca mocniej zabiły, kiedy z chóru jasnogórskiego popłynął dźwięk hajnału mariackiego, a na zakończenie swojego powitania ojciec Rakoczy zakomenderował: do hymnu. I zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego przed Matką Bożą Królową Polski. Piękne kazanie z wyrazami wdzięczności dla ojców paulinów za ich otwarcie i ochocze przyjęcie Bractwa Kurkowego wygłosił ks. inf. Dariusz Raś, kapelan Bractwa Kurkowego. Dużo było wątków w tej homilii, najbardziej zapadły w pamięć odniesienia do Ewangelii we. św. Łukasza i św. Marka o wdowim groszu.
Stanisław Dyrda w modlitwie wiernych wspomniał o wszystkich intencjach z jakimi przybyło Bractwo Kurkowe na Jasną Górę, w tym w intencji o zdrowie i dobrąkondycję dla naszego kapelana seniora ks. inf. Jerzego Bryły.
Bracia kurkowi uczestniczyli również w wieczornym Apelu Jasnogórskim. Rozważania apelowe wygłosił ks. Krzysztof Miś, prowincjał Księży Orionistów. Nocne czuwanie przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej podjęła Rodzina Oriońska.