Strona główna

2022-07-27

Król kurkowy Jan Grzegorz Pacut i marszałkowie Maciej Żółciński i Piotr Patecki

Król kurkowy AD 2022 Jan Grzegorz Pacut „Solidny”

Jan Grzegorz Pacut jest krakowskim przedsiębiorcą. Działa w branży developerskiej i turystycznej. Jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budowlanych. Prywatnie – ojciec dwójki dzieci.

Urodzony w Lipnicy Murowanej; od 1979 roku mieszka w Krakowie. Krakowianin z wyboru oraz miłości do tradycji, obyczajów i historii Krakowa unikatowych na skalę światową. Od lat związany z Krakowskim Bractwem Kurkowym; w latach 2016-2017 marszałek, obecnie Król Kurkowy AD 2022 przydomek „Solidny”.

Nagrodzony odznaczeniem „Przyjaciel Dziecka” za działalność społeczną na rzecz dzieci, oraz za osiągnięcia zawodowe min. „Srebrny Laur Małopolski”, Diament Forbes.

 Hobby: golf, żeglarstwo, tenis.

Oto cytat z mowy królewskiej Jana Grzegorza Pacuta wygłoszonej 4 czerwca 2022 r. na Rynku Głównym w Krakowie

Nie ma Polski bez Krakowa, nie ma Krakowa bez tradycji. Tych tradycji, które kultywuje najstarsza polska organizacja paramilitarna: Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe. Kiedyś, przez całe wieki, zbrojnie broniliśmy murów tego miasta, a służba na tych murach trwała nieraz – jak za czasów króla Stefana Batorego – okrągłą dobę. Dziś z równym zaangażowaniem bronimy sławy i chwały Krakowa, ratujemy od zapomnienia krakowskie tradycje i obyczaje, utrwalamy szacunek dla obywateli, którzy szczególnie na to zasłużyli, przypominamy przy każdej zagranicznej czy krajowej wizycie: Kraków to brzmi dumnie! I pięknie!

Maciej Szczęsny Żółciński

Urodził się oraz wczesne lata spędził w Nowym Sączu. Uczęszczał do I LO im Jana Długosza w Nowym Sączu wychowany w patriotycznej szlacheckiej rodzinie (h. Lubicz) z Podola.
Wierny motto liceum „Każdy jest dłużen Ojczyźnie swej tyle, na ile go stać”.
Doświadczenie biznesowe zdobywał w Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkole Biznesu National Louise University
Współzałożyciel i współwłaściciel jednego z najnowocześniejszych na świecie w pełni zautomatyzowanego działającego globalnie zakładu produkcyjnego systemów oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego TM Technologie Sp. z o.o. zlokalizowanego w Morawicy k/Balic.
Wprowadzony do Bractwa przez obecnego Starszego Honorowego Henryka Kuśnierza oraz Józefa Wilmowskiego w 2015 roku.
W latach 2017 - 2021 Ceremoniarz Bractwa Kurkowego w Krakowie, obecnie wizytator Bractwa.
Filantrop i współfundator wielu inicjatyw między innymi pomnika Odsieczy Wiedeńskiej w Parku Strzeleckim oraz kopii Srebrnego Kura znajdującego się w gablotach Sali Królewskiej Krakowskiego Bractwa.
Obieżyświat, prywatnie miłośnik żeglarstwa, narciarstwa oraz uczestnik wielu rajdów samochodowych.
Żonaty posiadający dwójkę dzieci.

Marszałek Piotr Patecki

Urodził się w Krakowie 22 kwietnia 1967 r. Pochodzi z podkrakowskiej rodziny rzemieślniczej. Zawodu uczył się w firmie rodzinnej ojca Stefana, zdobywał doświadczenie w zawodzie na praktykach i w czasie pracy w USA i Kanadzie.

Prowadzi działalność gospodarczą, od wielu lat działa w branży motoryzacyjnej – kompleksowa likwidacja szkód komunikacyjnych (blacharstwo, lakiernictwo, mechanika, SKP). Posiada dyplomy mistrzowskie w zawodach Blacharz i lakiernik samochodowy, szkoli uczniów we współpracy ze szkołami branżowymi w tych zawodach. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Motoryzacyjnych, Radu Sołeckiej oraz OSP w Michałowicach.

Jest żonaty z Katarzyną, z którą ma trzech synów Patryka, Szymona i Jana.