Strona główna

2011-05-21

Królewskie strzelanie 2011 i Święto 2 Korpusu Zmechanizowanego. Józef Hojda królem kurkowym elektem

Tegoroczne święto 2 Korpusu Zmechanizowanego im. Władysława Andersa miało wyjątkową oprawę połączone było bowiem połączone z dorocznymi zawodami strzeleckimi o tytuł króla kurkowego AD 2011. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Agnieszki – w której uczestniczyli m.in. dowódca operacyjny Sił Zbrojnych RP gen. broni Edward Gruszka, dowódca wojsk lądowych generał broni Zbigniew Głowienka i dowódca 2 KZ gen. dywizji dr Jerzy Biziewski oraz dowódca wojsk specjalnych gen. bryg.  Piotr Patalong.

Centralna uroczystość odbyła się na placu Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. – Zdecydowaliśmy się na przeorganizowanie struktur Wojska Polskiego, po to żeby 100 tys. żołnierzy Wojska Polskiego mogło mieć większy potencjał bojowy – mówił Bogdan Klich. Za nami przedostatni rozdział tego programu, który zamknęliśmy w marcu ub. roku. Proces odbywający się w tej chwili związany jest z wyznaczaniem na stanowiska i zakończy się 31 grudnia. Rok bieżący cechował będzie rozwój. Rząd przyjął budżet, który pozwala przyspieszyć rozwój techniki wojskowe. W ub. roku wydaliśmy na wojsko 25 mld złotych, w tym planujemy wydać 27,3 mld, a w roku przyszłym - 29, 3 mld złotych.
 
Podczas uroczystości minister obrony narodowej Bogdan Klich wręczył pamiątkowe obrazy zasłużonym żołnierzom generała Andersa – por. Tomaszowi Skrzyńskiemu i kpt. Krzysztofowi Flizakowi, weteranom walk pod Monte Cassino. Zawody o tytuł króla kurkowego na Pasterniku poprzedziły pokazy skoków spadochronowych oraz sprawności żołnierzy 2 Korpusu Zmechanizowanego, które obserwował wraz z ministrem obrony prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w obecności m.in. dowódcy operacyjnego Wojska Polskiego gen. broni Edwarda Gruszki i dowódcy wojsk lądowych gen. broni Zbigniewa Głowienki. Zgodnie z tradycją podczas zawodów strzeleckich wyłoniono najlepszych strzelców w kategoriach: VIP – laur ten zdobyła europosłanka Katarzyna Matusik-Lipiec, królewskiej – z udziałem dotychczasowych królów kurkowych, gdzie zwyciężył Stanisław Dyrda i generalskim, podczas którego najlepsze trafienie uzyskał gen. broni Zbigniew Głowienka. Celnym strzałem popisał się również minister obrony narodowej Bogdan Klich, który oddając strzał do przygotowanej dla niego tarczy, trafił w dziewiątkę.
 
Finałem tej części konkursu były zawody o superpuchar ministra obrony narodowej z udziałem zwycięzców w poszczególnych kategoriach. I tu zaskoczenie – najlepszym strzelcem okazała się bowiem europosłanka Katarzyna Matusik-Lipiec, strzelając w „dziewiątkę”. – Kobiety mają swoje sposoby. Popularne powiedzenie mówi bowiem, że gdzie diabeł nie może tam posyła kobietę – żartowała.
 
Króla kurkowego elekta, którego intronizacja odbędzie się 4 czerwca na Rynku Głównym, wyłoniły zawody z udziałem dziewięciu strzelców. Zwyciężył w nich Józef Hojda, krakowski przedsiębiorca branży budowlanej, właściciel firmy Budrem. Drugie i trzecie miejsca zajęli – Piotr Mikosz z Instytutu Zootechniki oraz Jerzy Mikołajczyk, zajmujący się handlem delikatesowym i hurtowym. (M) Fot. Janusz Michalczak