Strona główna

2017-11-03

Leśniów. Pielgrzymka Bractwa Kurkowego

Składając wizytę Jasnogórskiej Pani bracia peregrynują również do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, opiekunki rodzin. Także i w tym roku wzięli oni udział w modlitwie pod przewodnictwem o. Jacka Taborowicza, przeora Sanktuarium.

Dlaczego Leśniów jest miejsce szczególnym? Otóż legenda mówi że opolski książę Władysław, który wracając z wyprawy na Ruś, wiózł nie tylko obraz Czarnej Madonny, ale także figurę Uśmiechniętej Matki Bożej z Dzieciątkiem. W okolicach dzisiejszego Leśniowa książę i jego rycerze bezskutecznie szukali wody. Utrudzeni drogą zatrzymali się w miejscu, gdzie obecnie są klasztorne błonia, i zwrócili się do Matki Bożej z modlitwą i prośbą o pomoc. Kiedy tuż obok wytrysnęło źródełko, w zbudowanej naprędce kapliczce pozostawili na znak wdzięczności figurę. Następnego dnia ruszyli w kierunku Jasnej Góry.

W miejscu tym, dodajmy, znajduje się wiele przedmiotów związanych z Bractwem m.in. krzesła i stoły, których są krakowscy bracia są fundatorami. Wizytę w Leśniowie zakończył wspólny obiad w klasztornym refektarzu. Fot. Marian Satała