Strona główna

2018-04-08

Mirosław Malinowski i Marian Satała rycerzami Zakonu św. Sebastiana

W dniach 6-7 kwietnia roku w Żatecu koło Pragi w Czechach odbyło się zebranie plenum EGS. Przewodniczył prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode. W kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Żatecu, ordynariusz diecezji litomierzyckiej ks. bp Jan Baxant odprawił mszę świętą koncelebrowaną, podczas której odbyła się inwestytura nowych rycerzy św. Sebastiana. Wśród celebransów był ojciec Leon Pokorski (ofm), członek krakowskiego Bractwa Kurkowego. W grupie braci, którzy włączeni zostali do Rycerstwa św.  Sebastiana znajdowało się klilkunastu Polaków - wśród nich bracia z Krakowa - Mirosław Malinowski oraz Marian Satała.

W Żatecu ceremonię poprowadził Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode. Po uroczystym ślubowaniu, które brzmi: Ja, przy wsparciu Boga w Trójcy Jedynego, Ojca, Syna i Ducha Świętego ślubuję uznać hasło Rycerstwa św. Sebastiana w Europie "Pro Deo. Pro Europae Christianae Unitate, Pro Vita" za myśl przewodnią naszego życia, że wszystkich sił stosować się do decyzji gremiów naszej wspólnoty, kształtować rycerskie cnoty, wspierać braci i siostry we wspólnocie Rycerstwa.

Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode wygłosił następnie formułę: Jesteście teraz pełnoprawnymi członkami naszej wspólnoty. Otrzymujecie znaki waszej przynależności, które powinny być dla was wezwaniem do służby, a nie do próżności.

Wieczorem wszyscy pojechali na wspólną biesiadę do kompleksu hotelowego Lions w Nesuchyne. Tak się złożyło, że prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode obchodził w tym dniu 70. urodziny. Posypały się więc życzenia i drobne upominki. Na tę okoliczność przygotowani byli także reprezentanci Małopolski. Specjalny upominek miał prezes Bractwa Kurkowego w Tarnowie, gen. Andrzej Mróz, a także krakowski król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk". Piotr M. Mikosz "Europejczyk" uhonorował Guzami Oracewicza prezydenta EGS księcia de Merode, wiceprezydenta EGS Josa Verbeetena i skarbnika EGS Louisa Litjensa.

W sobotę w zebraniu plenarnym EGS uczestniczyło poza ścisłym prezydium EGS ponad 120 delegatów i gości z wszystkich Regionów EGS. Region V, który tworzą: Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Rosja, Ukraina miał swoje przedstawicielstwo. W skład polskiej reprezentacji wchodzili m.in.: Andrzej Wegner - wiceprezydent EGS, Paweł Przychodniak - sekretarz Regionu V EGS, członek Prezydium EGS, komandor V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana, Adam Gołembowski - członek Plenum EGS, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, Zdzisłąw Grzelka, - wiceprezes EGS, Mariusz Thomas - członek Plenum EGS, skarbnik V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana. Tekst i zdjęcia: Marian Satała