Strona główna

2020-01-10

Nie żyje Jan Kosmowski, znany krakowski przedsiębiorca branży samochodowej, działacz społeczny

W poniedziałek 6 stycznia w Krakowie zmarł po długiej chorobie, dzielnie walcząc z niedomaganiami, Jan Kosmowski, znany krakowski przedsiębiorca, aktywny działacz samorządu gospodarczego Krakowa.

Urodził się w Zakopanem, ale czuł się bardzo mocno związany z Krakowem. W Krakowie ukończył XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Po maturze odbył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Pierwszy zakład mechaniki pojazdowej Jana Kosmowskiego specjalizował się w naprawach aut produkowanych na Zachodzie. Firma bardzo szybko otrzymała autoryzację koncernu Mercedes-Benz, specjalizując później m.in. w sprzedaży Mercedesów z niewielkim przebiegiem, o znanej historii i z gwarancją producenta.

W marcu 2007 roku Jan Kosmowski został odznaczony Medalem Europejskim za wprowadzanie nowych technologii oraz usług. Przez lata pracował w zarządzie Cechu Rzemiosł Motoryzacyjnych (w ciągu swojej czterech dekad pracy wykształcił 250 uczniów w zawodach mechanik, elektromechanik oraz blacharz i lakiernik). Był m.in. członkiem krakowskiego Bractwa Kurkowego. Odznaczony m.in. krzyżem św. Jana Kantego i medalem Honoris Gratia. 25 listopada br. odbyły się z Jego udziałem uroczystości jubileuszowe z okazji 40-lecia działalności zawodowej

W pamięci znajomych i blisch pozostanie jako człowiek wielkiej życzliwości.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie 11 stycznia, o godz. 12.00, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Batorskiej, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

 

https://dziennikpolski24.pl/nie-zyje-jan-kosmowski-znany-krakowski-przedsiebiorca-branzy-samochodowej-dzialacz-spoleczny/ar/c3-14701021