Strona główna

2017-10-11

Odsłonięcie pomnika Józefa Kałuży (1896 -1944)

Ten pomnik powstał rownież dzięki braciom kurkowym. Wczoraj odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Józefa Kałuży, legendarnego zawodnika Cracovii, który dzisiaj jest określany mianem polskiego Messiego.

Kałuża, o czym mówił reż. Stefan Szlachtycz, był człowiekiem wielu talentów. Zdolnym skrzypkiem, świetnym pedagogiem i lingwistą. Zdobył w swojej karierze 465 bramek w 404 meczach. Podczas wojny otrzymał propozycje nie do odrzucenia - objęcia funkcji trenera reprezentacji Niemiec, jako człowiek formalnie urodzony w CK Austrii. Podgórze (Josepstadt), w którym mieszkał, zostało włączone w granice Krakowa w roku 1915.

Bractwo Kurkowe ma tę wielką satysfakcję, ze autorem pomnika, który został odsłonięty wczoraj przed stadionem Cracovii, jest artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, brat kurkowy, który pełni w nim obecnie funkcję kustosza,a przewodniczącym komitetu budowy pomnika jest Jan Okoński, również brat i były król kurkowy. Wypada jeszcze dodać, ze pomnik został odsłonięty przez prof. Jacka Majchrowskiego, honorowego brata kurkowego. Druga osobą, której przypadł w udziale ten zaszczyt, był Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Janusz Michalczak