Strona główna

2018-10-31

Podziękowania dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP

Bracia kurkowi podziękowali prof. Adamowi Glapińskiemu, prezesowi Narodowego Banku Polskiego za pozytywną decyzję w sprawie emisji pierwszej w historii obiegowej monety brackiej, o nominale 10 złotych, z okazji 760-lecia krakowskiego Bractwa Kurkowego.

- Przekazujemy Panu Profesorowi, jako wyraz naszej wdzięczności, replikę szabli Władysława Sikorskiego - mówił brat Krzysztof Karbowski, który sprawował godność marszałka Bractwa u boku króla Krzysztofa Wójcika ,,Rozważnego" w roku 2010. - Niech przypomina Panu Profesorowi, że ma w krakowskich braciach, nie tylko jako honorowy brat kurkowy, wiernych przyjaciół.

Srebrna moneta ze złoceniami została wyemitowana na wniosek króla kurkowego Piotra M. Mikosza ,,Europejczyka", również uczestnika uroczystości, która odbyła się w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego, kierowanym przez dyrektor Katarzynę Basiak-Gałę. Prof. Adam Glapiński interesował się szczegółami wyglądu szabli, zwracając uwagę między innymi na dobre jej wyważenie. - Niestety, nie ma ona wartości bojowej i nie nadaje się do walki - stwierdził Krzysztof Karbowski. - Oryginalna, przechowywana w Muzeum Wojska Polskiego, została wykonana w roku 1920 z okazji imienin generała Sikorskiego . Najciekawszym jej elementem jest rękojeść, odlana z mosiądzu jako jedna forma z uchwytem i głowicą stylizowaną na głowę orła białego w koronie. Jelec udekorowano motywem kwiatowym.

Szabla nie była jedynym upominkiem wręczonym prof. Adamowi Glapińskiemu, któremu tego dnia towarzyszyła w Krakowie małżonka Katarzyna. Książki poświęcone Bractwu Kurkowemu, a także związkom Bractwa z Ojcem Świętym Janem Pawłem II przekazał prezesowi polskiego banku centralnego Józef Hojda, podstarszy Towarzystwa Strzeleckiego.

Janusz Michalczak