Strona główna

2021-09-07

Pogrzeb ks. prałata Zdzisława Sochackiego

Na cmentarzu Rakowickim odbył się pogrzeb ks. prałata Zdzisława Sochackiego, proboszcza wawelskiego. W samo południe w katedrze królewskiej na Wawelu rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. W ostatnim pożegnaniu długoletniego proboszcza katedry wawelskiej wzięli udział m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Ks. Zdzisław Sochacki zmarł w czwartek, 2 września. Miał 67 lat. Proboszczem parafii archikatedralnej był od 2007 roku. Na stanowisko to mianował go ówczesny metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślają ci, którzy współpracowali z ks. Sochackim, katedrze wawelskiej kapłan oddał całe swoje serce. Gdy ją opuszczał, odezwał się dzwon Zygmunt.

Krakowskie Bractwo Kurkowe w uroczystościach pogrzebowych reprezentował król kurkowy Adam Rajpold z marszalkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Reginaldem Sas- Jaworskim, Andrzejem Zborowskim, Kazimierzem Lorancem, Maciejem Żółcińskim, Piotrem Zapartem i ojcem Leonem Pokorskim.

Ksiądz prałat Zdzisław Sochacki spoczął w grobowcu kanoników Kapituły Metropolitarnej na Cmentarzu Rakowickim.