Strona główna

2018-09-24

Poświęcenie kruchty św. Ojca Pio w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach

Krakowskim braciom kurkowym trudno było ukryć wzruszenie, gdy usłyszeli z ust obecnego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego pamiętne słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w roku 2000 podczas audiencji w Watykanie: ,Innych nie było, gdy wy staliście przy mnie", wielu z nich było bowiem bezpośrednimi świadkami tego spotkania, które ma dziś historyczny wymiar i znaczenie.

Bracia uczestniczyli w poniedziałkowy wieczór w uroczystości poświęcenia kruchty św. Ojca Pio w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, które to wydarzenie poprzedziła msza św. odprawiona przez metropolitę krakowskiego. Kruchta została ufundowana przez Krakowskie Bractwo. Szczególny wkład w dzieło to wniósł brat Kazimierz Wyroba, wybitny krakowski krawiec, któremu tego dnia licznie towarzyszyli najbliżsi.
 
Ascetyczny wystrój kruchty jest efektem współpracy architekta, i również krawca Jerzego Turbasy z generalnym projektantem Sanktuarium arch. Andrzejem Mikulskim. Centralnym elementem  wnętrza kruchty jest postać o. Pio delikatnie wyłaniająca się z białej kamiennej ściany z nieodłącznym różańcem, w rękawiczkach przysłaniających stygmaty, którą wymodelował rzeźbiarz Zbigniew Zych.
 
Bezpośrednio po uroczystości odbyło się spotkanie z metropolitą krakowskim ks. abp. Markiem Jędraszewskim, które było okazją do serdecznych rozmów i przekazania darów pasterzowi krakowskiego Jednym z nich był medal  królewski wręczony przez króla kurkowego Zbigniewa Wolframa ,,Niepodległego" w obecności marszałków - Jana Adama Księżyka i Andrzeja Hojdy.