Strona główna

2019-01-04

Pożegnanie ks. biskupa Tadeusza Pieronka (1934-2018)

Msza św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła zakończyła dwudniowe uroczystości pogrzebowe ks. biskupa Tadeusza Pieronka (1934-2018), który będąc wybitnym znawcą prawa cywilnego, był m.in. adwokatem Roty Rzymskiej, dał się poznać również jako przyjaciel Bractwa Kurkowego. Podczas swej posługi przewodniczył wielu uroczystościom brackim.

Sprawował  w Katedrze Wawelskiej msze, o czym już wspomnieliśmy na wiadomość o śmierci ks. bp. Tadeusza Pieronka, w trakcie których odbywały się pasowania nowych braci kurkowych oraz rycerzy Zakonu św. Sebastiana. Przewodniczył w Katedrze Wawelskiej nabożeństwu pogrzebowemu w intencji śp. Otto III Habsburga - wielkiego mistrza Zakonu św. Sebastiana, brał udział w odsłonięciu pomnika Tolerancji w Jerozolimie, autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, monumentu ufundowanego przez brata honorowego Aleksandra Gudzowatego.

- Jego misja zawsze była jakoś inna, ale kto wie, czy w tej inności nie trafiała w samo sedno. Chociaż tak myślę, wcale niełatwo jest się w takim innym scenariuszu zawsze odnaleźć. Jeśli się odnajdywał, to myślę, że tak naprawdę dzięki głębokiej, ale też bardzo prostej pobożności - mówił w homilii metropolita łódzki ks. abp..Grzegorz Ryś. Mszę św. pogrzebową odprawił metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski.

W mszy św. bardzo licznie uczestniczyli przedstawiciele opozycji. Obecny był m.in. b. prezydent RP Bronisław Komorowski, b. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Udział wzięła w niej również komisarz ds. rynku wewnętrznego i handlu Unii Europejskiej Elżbieta Bieńkowska, wicepremier Jarosław Gowin oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Bractwo Kurkowe reprezentował m.in. król kurkowy Zbigniew Kwater ,,Niepodległy" z marszałkami - Rafałem Wolframem i Zbigniewem Szotą.  

Janusz Michalczak