Strona główna

2020-05-22

Prezentacja monet upamiętniających 700. rocznicę konsekracji Bazyliki Mariackiej w Krakowie

Wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym miejscu, jak przystało na stołeczno-królewski Kraków. Narodowy Bank Polski uświetnił dziś wspaniałymi monetami - kolekcjonerską oraz obiegową - jubileusz 700-lecia Bazyliki Mariackiej, świątyni, która jest nie tylko unikatowym zabytkiem, ale przede wszystkim żywym miejscem spotkań kolejnych pokoleń krakowian. To w niej odbywają się msze święte za Kraków, to tutaj spotykają się królowie kurkowi - ustępujący oraz elekt - na dorocznej mszy św. intronizacyjnej. To wreszcie w tym wspaniałym miejscu modlą się w dniu św. Hubertusa o dary natury łowczy z Małopolski.

Krakowska Bazylika Mariacka, której opiekunem jest archiprezbiter ks. infułat Dariusz Raś, zawdzięcza swą sławę kunsztowi artystycznemu wielu wybitnych artystów swoich epok, m.in. Witowi Stwoszowi - autorowi słynnego na cały świat głównego ołtarza i Janowi Matejce, pod okiem którego powstały nie mniej piękne niż sam ołtarz polichromie, wykonane m.in. przez Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.

Monety zostały przekazane na ręce ks. Dariusza Rasia oraz ks. infułata Bronisława Fidelusa, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej w latach 1995 - 2011, przez dyrektor krakowskiego oddziału okręgowego NBP Katarzynę Basiak-Gałę, która wraz z prezesem Narodowego Banku Polskiego prof. Adamem Glapińskim jest inicjatorką emisji wielu kolekcjonerskich monet poświęconych krakowskim instytucjom, zabytkom oraz organizacjom.

W spotkaniu uczestniczyli również król kurkowy Adam Rajpold ,,Casmirus" z marszałkiem Dariuszem Kaczmarczykiem oraz b. król kurkowy Piotr M. Mikosz ,,Europejczyk". Awers monety kolekcjonerskiej o nominale 50 zł przedstawia z prawej strony fragment okna z prezbiterium w Bazylice Mariackiego w Krakowie z kolorowym witrażem ukazującym w górnej części maswerk późnogotycki z motywami roślinnymi, a u dołu postacie Józefa i Marii, ofiarowujących Dzieciątko Jezus w świątyni; pośrodku wizerunek postaci z predelli ołtarza Wita Stwosza wyobrażający drzewo Jessego. Na rewersie widnieje z prawej strony wizerunek kościoła Mariackiego w Krakowie, z lewej strony - kolorowy witraż.

Janusz Michalczak