Strona główna

2019-04-04

Prezentacja monet wyemitowanych w 200-lecie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Dorobek Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, jednej z najbardziej zasłużonych uczelni artystycznych, upamiętniają monety wyemitowane z okazji 200-lecia tej uczelni przez NBP.

- Akademia jest pierwszą z krakowskich uczelni, która otrzymała własne, kolekcjonerskie monety, złotą o nominale 200 zł i srebrną o nominale 10 zł - podkreślała podczas wczorajszej prezentacji Katarzyna Basiak-Gala, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, przekazując wizerunek monet rektorowi ASP prof. dr. hab. Stanisławowi Tabiszowi.

Uczelnia ta, można by rzec śmiało za prof.Adamem Glapińskim*, prezesem Narodowego Banku Polskiego, przyczyniła się do odzyskania Niepodległości. Nie tylko dlatego, że wśród jej absolwentów było wielu legionistów, a nawet generałów Odrodzonej. Idee i twórczość najwybitniejszych wykładowców krakowskiej ASP, tej miary co Jan Matejko, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Teodor Axentowicz, budziły polskiego ducha i przywoływały pamięć o wielkich historycznych postaciach oraz chwilach chwały.

Uroczystość zgromadziła wiele wybitnych postaci, przyjaciół zasłużonej uczelni. Uczestniczył w niej m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Prezentację monet poprzedziła projekcja znakomitego dokumentu poświęconego krakowskiej ASP w reż. Juliana Rachwała.

* Prof. Adam Glapiński nie mógł wziąć udziału w prezentacji. Cytowana refleksja pochodzi z jego listu przesłanego na ręce rektora ASP.

Janusz Michalczak