Strona główna

2018-05-14

Procesja i msza św. na Skałce ku czci św. Stanisława

Uroczystości na Skałce, jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym,  są narodowymi rekolekcjami podczas których pasterze polskiego Kościoła, działający w duchu św. Stanisława, biskupa i męczennika, nauczają znaczenia prawa naturalnego. Prawa nie stanowionego przez ludzi, ale wynikającego z boskiej woli - uwzględniającej prawdziwą naturę człowieka, zwłaszcza jego serca.

- Prawa człowieka są powszechne nie dlatego, że są zaakceptowane i uznane przez większość parlamentarną albo przez opinię publiczną, ale dlatego, że opierają się na naturze istoty ludzkiej, która nie zmienia się wraz z uwarunkowaniami społecznymi czy historycznymi – podkreślał w homilii wygłoszonej na Skałce arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Człowiek nie jest „samotną wyspą" – podkreślał. - Aby w pełni zrealizować siebie, pluralizm poglądów potrzebuje także tych wartości, które zbliżają ludzi i ich łączą. Potrzebuje wartości, które o tyle są wartościami prawdziwymi, o ile stanowią pomost wiodący do drugiego człowieka.

Trudno nie odnieść wrażenia, że głos ze Skałki podyktowany jest  trwająca w Polsce debatą na temat prawa, a także Konstytucji.

Procesja ku czci św. Stanisława z Katedr wawelskiej na Skałkę towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta. Niesiono w niej relikwie św. Stanisława oraz świętych ziemi krakowskiej – Jana Pawła II, a także beatyfikowanej w tym miesiącu bł. Hanny Chrzanowskiej. Obecni byli również przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz władz samorządowych. Uczestniczyli w niej bracia kurkowi z królem kurkowym Piotrem M. Mikoszem, a także królem-elektem Zbigniewem Wolframem, zwycięzca sobotnich zawodów strzeleckich o tytuł króla kurkowego AD 2018, którego intronizują odbędzie się 9 czerwca w Rynku Głównym.

Uczestników procesji i mszy św. na Skałce powitał metropolita krakowski -abp Marek Jędraszewski, podkreślając, że wyjątkowy charakter tegorocznych uroczystości podyktowany będzie obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Mszy świętej przewodniczył kard. Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickie. Uczestniczył w niej również nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Janusz Michalczak