Strona główna

2020-09-19

Siedem dekad Brata Prof. Czesława Dźwigaja...

Piękny benefis, będący jednocześnie dużą niespodzianką dla artysty oraz jego gości, przygotował Nowy Wiśnicz na 70-lecie urodzin prof. Czesława Dźwigaja, kustosza naszego Bractwa. Piękny, gdyż zwieńczony dodatkowo występami młodych, bardzo utalentowanych wirtuozów m.in. 16-letniej pianistki Julii Wójcik i 14-letniego akordeonisty Bartłomieja Widełka, świadczących, że niewielkie miasto nad którym góruje zamek Lubomirskich jest wciąż żyzną glebą dla młodych, utalentowanych ludzi.

Sporo informacji na temat czasów szkolnych padło w rozmowie prof. Czesława Dżwigaja z red. Wojciechem Padjasem, związanym przez lata zawodowo z radiem RMF oraz Piotrem Pyziakiem, dyrektorem Muzeum, Ziemi Wiśnickiej. Rzeźbiarz nie kryl, że był przyczyną dużych zmartwień dla pedagogów. Wyraźnie też wzruszył się na widok prac wyszukanych przez organizatorów benefisu w archiwach liceum plastycznego, które ukończył.

Sporo opowiedział o Jubilacie jego przyjaciel - rzeźbiarz, malarz i pedagog Bogusz Salwiński, - Łączy nas obsesja wyrażania się w języku sztuki - podkreślał, - A także tolerancja, która jest niezbędna w relacjach między artystami. Gdybyśmy mieli ze sobą rywalizować to byśmy się pozabijali.

Dziś pomniki i rzeźby prof. Czesława Dzwigaj możemy oglądać w różnych miejscach Polski i Świata - od Australii po Kongo.. Wypada wspomnieć że w roku 2009 papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej ofiarował w darze płaskorzeźbę wykonaną przez Czesława Dźwigaja. Przedstawia ona Drzewo Jessego, ukazujące rodowód Chrystusa, od Abrahama do św. Józefa. Artysta jest również autorem drzwi w Sanktuarium Prymatu św. Piotra w Tabdze nad Jeziorem Genezaret.

Podczas otwarcia wystawy dzieł prof. Czesława Dźwigaja, prezentujące rj różne nurty jego zainteresowań artystycznych - nie tylko rzeźbę (również ceramiczną), ale także malarstwo i poezję, list gratulacyjny od prof. Jacka Majchrowskiego odczytał Janusz Chwajoł. Artysta, dodajmy, jest profesorem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Kieruje w niej Pracownią Rzeźby w Ceramice, prowadzi też Katedrę Sztuki na Uniwersytecie w Rużomberku na Słowacji. W w latach 1994-2011 był wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Janusz Michalczak