Strona główna

2019-03-28

Spotkanie z lotniczym luksusem, czyli z Qatar Airways

Zdania na temat najlepszych firm lotniczych są podzielone, ale jednego nikt nie kwestionuje, że Qatar Airways należą do czołówki największych i najnowocześniejszych linii na świecie. Katar, niewielki bliskowschodni kraj z ponad 2 milionami mieszkańców, przygotowujący się do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w roku 2022, dysponuje dziś flotą najnowszych samolotów oraz supernowoczesnym centralnym portem lotniczym, który jest w stanie obsłużyć 50 milionów pasażerów rocznie.

Podsumowaniu ubiegłorocznego sezonu w Qatar Airways poświęcone było spotkanie w Krakowie z przedstawicielami tego przewoźnika, które odbyło się w hotelu Radisson. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele władz Bractwa Kurkowego ze starszym Henrykiem Kuśnierzem, królem kurkowym Zbigniewem Wolframem ,,Niepodległym” oraz marszałkami - Janem Adamem Księżykiem i Zbigniewem Szotą.

Paletę możliwości transportowych wzmacnia dodatkowo uczestnictwo Qatar Airways w sojuszu 13 największych linii lotniczych świata, jako jedynego przewoźnika z Bliskiego Wschodu. Dzięki udziałowi w nim osoby korzystające z oferty QA mają dostęp do 1000 miejsc przeznaczenia w 160 krajach. Linie obsługują jedną z dwóch najdłuższych tras na świecie, łączącą Dohę, stolicę Kataru, z Auckland w Nowej Zelandii (ok. 17,5 godziny lotu).

Samoloty Qatar Airways znane są z komfortu. Linie zasłynęły wprowadzeniem nowych rozwiązań w klasie ekonomicznej. Jednym z nich jest wygodny fotel Quadra, który ma wąski profil, 13,3-calowy ekran o jakości obrazu 4KZ i oferuje zwiększoną przestrzeń na nogi. Linie wyszły naprzeciw podróżnym, którzy lubią dobrze zjeść, oferując o jedną czwartą większe dania główne, o 20 proc. większe przekąski i o połowę większe desery.

Nowa klasa ekonomiczna debiutowała w airbusach A321neo oraz A321LR i docelowo zastosowana zostanie we wszystkich samolotach tego przewoźnika. Katarskie linie prawdziwe luksusy oferują w klasie biznes. W systemie QSuite do dyspozycji są apartamenty o nastrojowym oświetleniu, z w pełni płaskimi łóżkami. Znajdują się w nich wyprodukowane na zamówienie poduszki, pikowane materace i miękkie, puchate kołdry, a nawet odzież do spania i pantofle firmy The White Company. Równych sobie nie mają też usługi lotniskowe.

QA gwarantują możliwość transferu lotniskowego z jednego samolotu do drugiego w 45 minut. Podróżni mają do dyspozycji salony lotniskowe. Tym z nich, którzy chcą wykorzystać przesiadkę na zwiedzanie Kataru, oferowane są pokoje hotelowe w cenie 29 dolarów za dobę przy pobycie do 96 godzin.

Równolegle Qatar Airways rozbudowuje flotę cargo. Obecnie korzystają one między innymi z Boeingów 777 Freighter, które na jednym zbiorniku są w stanie pokonać dystans do 4900 mil morskich i przewieźć ładunek o wadze do 112 ton.

Janusz Michalczak