Strona główna

2020-11-11

Święto Niepodległości 2020. Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego

Składając wieńce w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, tablicą upamiętniającą wizytę naczelnika odrodzonej Rzeczpospolitej na Celestacie oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza, oddaliśmy dzisiaj hołd twórcom Niepodległości, Postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego przypomniał podczas mszy św. w katedrze Wawelskiej metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski.
 
- Wdzięczność jest przejmującym i głębokim przejawem szlachetności serc - mówił metropolita krakowski, – Nasze zmaganie musi być ciągle pogłębianym i coraz bardziej świadomym wyłanianiem się z naszej Ojczyzny. Najpierw przez pamięć – o ojcach naszej Niepodległości, o Matkach-Polkach, o wielkiej i wspaniałej chrześcijańskiej tradycji, która jest najbardziej istotną tkanką polskich dziejów – mówił metropolita krakowski i dodawał, że mamy się zmagać przez miłość – ofiarną i bezinteresowną; przez wierność, by w chwilach próby nie rezygnować z ideałów i przez gotowość na cierpienie.
 
W uroczystościach odbywających się w bardzo ograniczonym składzie z przyczyn sanitarnych uczestniczyli przedstawiciele władz - minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda Łukasz Kmita i marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Bractwo Kurkowe reprezentowali w uroczystościach - król kurkowy Adam Rajpold ,,Casmirus" i marszałek Bractwa Dariusz Kaczmarczyk.
 
Janusz Michalczak