Strona główna

2019-06-20

Uroczystości Bożego Ciała w Krakowie

W procesji w święto Bożego Ciała uczestniczyli bracia kurkowi z królem kurkowym Adam Rajpoldem ,,Casmirusem", Dariuszem Kaczmarczykiem i Dobiesławem Gałą. Na drodze z katedry Wawelskiej do Rynku Głównego wysłuchano czterech homili wygłoszonych przez krakowskich biskupów - Jana Szkodonia, Janusza Mastalskiego, Damiana Muskusa i metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, które poświęcone były Duchowi Świętemu (Boże Ciało odbywa się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego).

- Ten kto łamie chleb brudnymi rękami przyczynia się do niszczenia wspólnoty, a w konsekwencji może doprowadzić do tego, że ludzkie serca odwrócą się od przenajświętszych i przeczystych rąk samego Jezusa – mówił bp Damian Muskus. - Wierni i gorliwi kapłani nie rodzą się w laboratoriach ani nawet w seminarium. Oni rodzą się w rodzinach. Oni rodzą się pod okiem matki i ojca

- Czas próby to czas, w którym mamy do czynienia ze zderzeniem cywilizacji śmierci i życia, cywilizacji, w którym psychobójstwo, duchobójstwo są na porządku dziennym i kiedy toczy się walka o to, kim jest człowiek, czym jest życie – mówił z kolei bp Janusz Mastalski.

Metropolita krakowski również odniósł bezpośrednio do wydarzeń i procesów, których jesteśmy świadkami w ostatnim czasie. – Wprowadzane przez niektóre samorządy do polskich szkół: Karta LGBT* i instrukcje WHO, dotyczące tak zwanego wychowania seksualnego młodzieży i dzieci, w tym także bardzo małych dzieci, są w istocie rzeczy programami ich deprawacji i wprost uderzają w tę prawdę o człowieku, którą swoim nauczaniem i swoimi cudownymi znakami, swoją śmiercią i swoim zmartwychwstaniem objawił nam Pan Jezus - mówił abp. Marek Jędraszewski - Uderzają wprost w prawdę o małżeństwie i rodzinie jako związku kobiety i mężczyzny. Uderzają w prawdę o dzieciach, które należy kochać i właśnie od nich uczyć się wewnętrznej prawości i czystości serca. Agresywne zło dzisiejszego świata musimy zwyciężać dobrem.

Bracia kurkowi zostali zaproszeni po procesji na obiad w restauracji ukraińskiej przez króla ,,Casmirusa".

* Karta LGBT - Karta środowisk Lesbijek, Gejów, Biseksów i Transpłciowców (z ang. LGBT. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgenpłciowców.

Janusz Michalczak