Strona główna

2019-04-21

Wielka Sobota z królem Zbigniewem Wolframem ,,Niepodległym"

Wielka Sobota. Uroczystość poświęcenia pokarmów przed bazyliką Mariacką przez metropolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego z udziałem prezydenta Jacka Majchrowskiego. Wydarzenie to każdego roku gromadzi licznych krakowian oraz turystów. W tegorocznym poświęceniu wielkanocnych potraw uczestniczyli ks. kard. Stanisław Dziwisz, a także ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter bazyliki Mariackiej, krakowscy parlamentarzyści i przedstawiciele mediów.

Na odnotowanie zasługuje obecność m.in. senatora RP Jarosława Laseckiego, właściciela zamków Bobolice oraz Mirów, który każdego roku przybywa tego dnia do Krakowa z najbliższymi i uczestniczy w wielkosobotnim obrzędzie.

Witano króla kurkowego Zbigniewa Wolframa ,,Niepodległego" z marszałkami - Janem Adamem Księżykiem i Zbigniewem Szotą. Wyjątkowa atmosfera uroczystości jest też zasługą Lidii Jazgar oraz o. Leona Knabita z opactwa tynieckiego, którzy wprowadzają słuchaczy w atmosferę i tradycje Wielkiej Soboty.

----

Informację ilustruje kilka zdjęć odsłaniających rąbek panowania króla ,,Niepodleglego".

Król często pojawia się w towarzystwie najbliższych - małżonki, córki, a także syna (byłego marszałka Bractwa) . Uroczystość przed bazyliką Mariacką poprzedziło poświęcenie pokarmów na targach Wielkanocnych w Rynku Głównym na które krakowian zaprosiła Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma ARTiM.

Przygotowano poczęstunek dla mieszkańców i turystów. Plastikowe pudełeczka zawierały kawałek smacznej kiełbasy, nieco ćwikły oraz jajko. Smakołyki zostały poświęcone przez ks. infułata Bronisława Fidelusa, b. proboszcza parafii Mariackiej. Wolną chwilę król z marszałkami oraz przyjaciółmi wykorzystał na wypoczynek w kawiarni Noworolskiego. Traf zrządził, że w towarzystwie samego Wojciecha Noworolskiego, gospodarza tego miejsca, który jest również bratem kurkowym.

Janusz Michalczak