Strona główna

2018-06-30

Wystawa ,,Czesław Dźwigaj. Chorał Polski"

,,Czesław Dźwigaj. Chorał polski" to najnowsza wystawa krakowskiego artysty, który realizuje się w wielu dziedzinach sztuki jako rzeźbiarz, malarz, medalier i poeta.

Ekspozycja przybliża nam tę cześć twórczości artysty, która jest poświęcona zagadnieniom patriotycznym i niepodległościowym. - Chciałbym, aby moja wystawa wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - podkreślał prof. Czesław Dźwigaj podczas otwarcia w późne piątkowe popołudnie. - Będzie ona dostępna w tym miejscu aż do wigilii święta odzyskania niepodległości - 11 listopada 2018 roku. Wraz z patronem przedsięwzięcia, dyrekcją Muzeum Historycznego m. Krakowa, serdecznie zapraszamy na wydarzenia towarzyszące mojej wystawie - będą nimi liczne koncerty i spotkania.

Ekspozycja ma imponujący charakter. Obejmuje ponad 300 artefaktów, które powstały na przestrzeni kilku dekad. Oglądać możemy zarówno małe formy rzeźbiarskie, jak i rzeźby ceramiczne tudzież obrazy. Część rzeźb znajduje się w parku Strzeleckim będącym dla nich naturalną przestrzenią. - Wystawa w budynku Celestatu wraz z rzeźbami znajdującymi się w parku jest miejscem edukacji - podkreśla artysta. - Ukazują one szczególną rolę Polski w Europie i świecie, przeciwstawiła się bowiem przed wiekami krzyżackiemu, teutońskiemu zagrożeniu, później islamskiemu, a w dwudziestym wieku - bolszewizmowi,. Gdyby nie Polska, świat, być może, wyglądałby zupełnie inaczej.

Słowo wstępne do wystawy wygłosili w piątek dyrektor Muzeum Historycznego m. Krakowa Michał Niezabitowski oraz b. senator RP, historyk Piotr Boroń. W wydarzeniu uczestniczyli bracia kurkowi z królem kurkowym Zbigniewem Wolframem ,,Niepodległym" oraz marszałkami - Janem Adamem Księżykiem i Andrzejem Hojdą.

Janusz Michalczak